Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Zararları

Çocuklar henüz tam olarak konuşmayı bile öğrenmeden tablet ve cep telefonlarını kullanmayı öğrenebilmektedir. Bu cihazlarla uzun süre oyalanabilen çocuklar ebeveynlerin işine gelse de çocukların hem ruhsal hem de fiziksel gelişimi için son derece zararlı.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Zararları

Çocuklar henüz tam olarak konuşmayı bile öğrenmeden tablet ve cep telefonlarını kullanmayı öğrenebilmektedir. Bu cihazlarla uzun süre oyalanabilen çocuklar ebeveynlerin işine gelse de çocukların hem ruhsal hem de fiziksel gelişimi için son derece zararlı. Yaşıtlarıyla oynaması gerekirken elektronik cihazlarda oyun oynayan çocuklar kendilerini iyi ifade edememekte, sosyalleşememekte, hırçın tavırlar sergileyebilmektedir. Koşup oyunlar oynaması gerekirken bilgisayar oyunu oynayan çocuklar enerjilerini atamamakta, bireysel hareket ettiği için paylaşmayı öğrenememektedir.

 

Hepimiz çocukluğumuzda parklarda, bahçeler de veya evde çeşit çeşit oyuncaklarla vakit geçirirken şimdi ki çocuklar evde kapalı ortamda bilgisayar oyunları oynayarak saatlerini geçirebilmektedir. Yaşıtları ile oyun oynamadığı için paylaşmayı öğrenememekte bu da ileriki yaşlarda daha bencil hareket edebilen bireyler olmalarına neden olmaktadır. Toplumsal bilincin ve kardeşlik duygusunun oluşmaması açısından da büyük etkiye sahip olan bilgisayar oyunları çocuklarımızın sağlıklı düşünüp hareket etmelerinin önünde oldukça büyük bir engel. Uzmanlar çocukları avutmak için ellerine verilen cep telefonu ve tabletlerin onların gelişimini olumsuz etkilediğini bu nedenle de yaşıtları gibi oyuncaklarla oynamaları gerektiğini vurgulamaktadır.

bilgisayar oyunları tablet ve cep telefonu çocuklara zararlı fiziksel gelişim toplum bilinci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film