Gıda İsrafını Enerjiye Dönüştürülecek

Dünya genelinde büyük bir gıda israfı söz konusu… Paris'te düzenlenen bir toplantıda Dünya nüfusunun neredeyse üçte birinin tükettikleri gıdaları çöpe göndermesi küresel anlamda açlık ve iklim değişimlerine neden olduğu vurgulandı.

Gıda İsrafını Enerjiye Dönüştürülecek

Dünya genelinde büyük bir gıda israfı söz konusu…

 Paris'te düzenlenen bir toplantıda Dünya nüfusunun neredeyse üçte birinin tükettikleri gıdaları çöpe göndermesi küresel anlamda açlık ve iklim değişimlerine neden olduğu vurgulandı.

 Özellikle dünyada ormancılık ve tarım alanında Sera gazlarının da küresel ısınmada etkisinin fazla olduğu biliniyor. Birleşmiş Milletler BM iklim zirvesinde gıda israfının enerjiye dönüştürülmesi konusunda çeşitli görüşler ele alındı.

 Konferansta çevre duyarlılığı yüksek olan restoranların bile gıda israfı yaptığı vurgulandı. Şu an Avrupa'da çöpe gönderilen yiyeceklerin yeniden dönüşümünü sağlayan çeşitli firmalar var fakat bu firmaların fonksiyonlarının arttırılması ve sayılarının artırılarak yaygınlaştırılması gerekiyor.

Çöpe gönderilen gıda atıklarının enerji bakımından yüksek bir potansiyele sahip olduğunun savunulduğu konferansta çöplerden geri dönüşüm yoluyla elde edilecek potansiyel enerji ile elektrik enerjisi üretiminin mümkün olduğu belirtiliyor.

Sera Gazları Küresel Isınmada Önemli Rol Oynuyor

 

Alınması gereken önlemler arasında sera gazı salınımının azaltılması ve gıda atıklarının elektrik üretiminde kullanılması gibi temel iki noktaya dikkat çekildi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film