AB Üyeliği Süreci

Ülke olarak uzun yıllardır Avrupa Birliğine üye olmak için çeşitli girişimlerde bulunuyoruz, en son sığınmacı krizi meselesi gündeme geldiğinde Avrupa birliği ile yapılan müzakerelerde Türkiye'ye tam üyelik için yeniden bir fırsat doğdu.

AB Üyeliği Süreci

Ülke olarak uzun yıllardır Avrupa Birliğine üye olmak için çeşitli girişimlerde bulunuyoruz, en son sığınmacı krizi meselesi gündeme geldiğinde Avrupa birliği ile yapılan müzakerelerde Türkiye'ye tam üyelik için yeniden bir fırsat doğdu. Avrupa Ekonomik Topluluğu arasındaki ortaklık ilişkimizi 1963 yılında Ankara anlaşmasıyla yapmıştık. O zamandan bu zamana 50 yıldan fazla süre geçti fakat Avrupa Birliği tam üyelik amacımıza henüz ulaşamadık.

 10 yıl önce yeniden başlayan ve büyük bir hızla ilerleyen tam üyelik müzakerelerinde 35 fasıl vardı. Bu fasıllardan bilim ve Araştırma Vakfı müzakerelere kapatıldı. Sürecin çok uzun sürmesinin nedeni siyasi sorunlar ve Kıbrıs sorunu başta olmak üzere Avrupa’nın sürekli yenilenen kriterleri…

 Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu AB üyeliğinin bir istekten ibaret olmadığını Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu belirtmişti. Türk halkı da top yekun olarak Avrupa Birliği'ne girmek istiyor. Avrupa Birliği'ne Türkiye olarak girmemizin Avrupa'ya da büyük faydaları olacağı kesin. dinamik ve genç bir nüfusa sahip olan ülkemiz, nüfusu gittikçe yaşlanan Avrupa için bulunmaz bir nimet…

Dünden Hazırız

 Türkiye Avrupa Birliği'ne üye olmak için her alanda hazırlıklarını tamamladı fakat Avrupa Birliği sürekli güncel yeni engeller çıkarmaya devam ediyor.

Haziranda Seyahat Müjdesi

 

Yürütülen müzakereler sonunda Schengen bölgesinde Avrupa'da seyahat imkanı sağlanacak. İş bağlamak isteyen ş adamları ve Avrupa'yı görme hasretiyle yanıp tutuşan İnsanlar için büyük bir fırsat kapıda… Fakat Avrupa Birliği'ne tam üyelik için müzakerelerin daha uzun bir süre devam edeceği tahmin ediliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film