Petrol İhraç Eden Ülkeler Zorda

Her zaman lüks ve şatafatlı bir yaşam süren petrol zengini ülkeler için bu zenginliğin sonu geliyor. İhraç gelirlerinin neredeyse tamamını petrolden karşılayan Arabistan, Katar, Venezuela gibi ülkeler özellikle dünya genelinde petrol fiyatlarının büyük bir düşüş yaşaması ile mali şok yaşamaya başladılar.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Zorda

Her zaman lüks ve şatafatlı bir yaşam süren petrol zengini ülkeler için bu zenginliğin sonu geliyor. İhraç gelirlerinin neredeyse tamamını petrolden karşılayan  Arabistan, Katar, Venezuela gibi ülkeler özellikle dünya genelinde petrol fiyatlarının büyük bir düşüş yaşaması ile mali şok yaşamaya başladılar.

Petrol fiyatları Düşünce Kriz Geldi

Petrol fiyatları düşünce hem Arabistan hem Venezuela iç piyasalarda petrole büyük zamlar yaparak açıkları kapatmaya çalışıyorlarsa da bu pek mümkün görünmüyor. Arabistan ilk defa IMF kredileri almaya başlama arifesinde…Dünyaya petrol ihraç eden tüm ülkelerde petrol fiyatlarının keskin düşüşü krizi de beraberinde getirdi.

 Sıkıntı Bitecek mi

 

Mali sıkıntının biteceği pek mümkün görünmüyor. Petrol ile geçimini yapan ülkelerin bazısı bunu öngörerek turizm alanında benzersiz yapılar inşa ettiler ve turizm gelirleri ile petrol açıklarını kapatmayı başardılar. Dubai, Kuveyt bu ülkelerden… Fakat Suudi Arabistan ve Venezuela gibi tüm gelirleri petrole dayalı olan ülkeler için kemer sıkma dönemi başlıyor. Kendi ülkelerinde petrole %70 zam yapsalar da büyük açığın kapanması mümkün görünmüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film