Milletvekilleri İçin Fezlekeler Mecliste

HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlık dosyaları nihayet meclise sunuldu. Konu ile ilgili Başbakanlık -Tezkeresi, TBMM Başkanlığı tarafından sevk edildi. Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk edilen dokunulmazlık dosyasından sonra süreç nasıl ilerleyecek?

Milletvekilleri İçin Fezlekeler Mecliste

HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlık dosyaları nihayet meclise sunuldu. Konu ile ilgili Başbakanlık -Tezkeresi, TBMM Başkanlığı tarafından sevk edildi.  Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk edilen dokunulmazlık dosyasından sonra süreç nasıl ilerleyecek?

Dokunulmazlık Dosyaları hangi milletvekilleri için sevk edildi?

HDP Eş Genel Başkanları olan Selahattin Demirtaş /Figen Yüksekdağ ve Ertuğrul Kürkcü- Selma Irmak ile birlikte Sırrı Süreyya Önder dokunulmazlık dosyaları ile birlikte toplamda meclise gelen sayı 453 oldu. Oluşturulacak beşer kişilik komisyonlar dokunulmazlıkların kaldırılıp kaldırılmayacağını belirleyecek. Karar için Salt çoğunluğun yeterli olduğu bildirildi. 

Söz konusu milletvekilleri, dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde karar çıkarsa savunma haklarını kullanabilecekler. Meclis genel kurulunda savunma haklarını kullanacak olan milletvekilleri bu süreci değiştirebilecekler mi bilinmez.

 

Dokunulmazlıklar kalkarsa dosyanın Baş savcılığa intikal etme durumu var. Bu arada savcılık soruşturmaya devam eder ve milletvekilleri dokunulmazlıkları kalksa bile faaliyetlerine devam edebilirler. Dokunulmazlıkların kaldırılmaması durumunda milletvekillerinin görev süresinin bitimi beklenir ve süre bitiminde soruşturma devam eder. HDP için toplamda 9 milletvekili ile ilgili olarak dokunulmazlıkların kaldırılması isteniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film