Toryumla Çalışan Araba

Toryumu yakıt olarak kullanan bir araba modeli ABD’de üretildi. Laser Power Systems firmasının toryumla çalışan gözde arabası birkaç gram toryum ile 100 yıl boyunca hiçbir yakıta ihtiyaç duymadan çalışabilecek bir araba ürettiğini açıklayan firma yetkilileri, atom enerjisinin kaynağı olan Toryum elementinin hiçbir yan etkisinin de olmadığını ifade ettiler.

Toryumla Çalışan Araba

Toryumu yakıt olarak kullanan bir araba modeli ABD’de üretildi. Laser Power Systems firmasının toryumla çalışan gözde arabası birkaç gram toryum ile 100 yıl boyunca hiçbir yakıta ihtiyaç duymadan çalışabilecek bir araba ürettiğini açıklayan firma yetkilileri, atom enerjisinin kaynağı olan Toryum elementinin hiçbir yan etkisinin de olmadığını ifade ettiler. Nükleer araba üretimi sadece bu firmaya ait değil. Daha önce de Cadillac firması da nükleer enerji ile çalışan nükleer araba ürettiklerini açıklamışlardı.

Toryum Nedir

 

Atom enerji kaynağı olarak kullanılan Toryum elementi radyoaktif bir maddedir. Kendi kendine bölünme özelliği yoktur ve nükleer santrallerin en temiz ve tehlikesiz yakıtı olarak kullanılır. Bu elementin dünyadaki rezervi 2.5 milyon ton olduğu biliniyor. Erime noktası çok yüksek olan Toryum, atom enerji kaynağı olarak kullanılabildiği gibi, magnezyum alaşımları olarak uçak motorlarının yapımında ve füze yapımında da kullanılmaktadır. Toryum elementinin erime noktası 1755 derecedir. Uranyum rezervinin 3 katı büyüklüğünde bir rezerve sahip olan Toryum radyoaktif elementi kullanılarak Laser Power Systems firması tarafından üretilen nükleer araba fiyatı ise henüz belli değil.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor