Irak, Türkiye’den Yağ Alımını Durdurma Kararı Aldı

Irak hükümeti, Başika krizinden sonra Türkiye’ye ambargo uygulamaya devam ediyor. Irak Hükümeti tarafından alınan kararla birlikte artık yemeklik yağ alımı Türkiye’den yapılmayacak. Irak’ın, yemeklik yağ alımını Ermenistan’dan yapmayı planladığı iddia ediliyor. Başika’da askeri eğitmenleri korumak için Irak’a asker gönderen ve bu yüzden Irak hükümeti ile sorun yaşayan Türkiye, daha sonra askerlerini geri çekmişti.

Irak, Türkiye’den Yağ Alımını Durdurma Kararı Aldı

Türkiye; Başika’da askeri eğitmenleri korumak adına bölgeye asker göndermişti. Ancak bu duruma Irak hükümeti ciddi şekilde tepki gösterdi ve Türkiye’nin askerini geri çekmesini istedi. Ardından Türk askerleri de bölgeden geri çekildi. Ancak Irak hükümeti bununla da kalmadı ve Türkiye’den gerçekleştirdiği yemeklik yağ alımını durdurma kararı ve bu alımı artık Ermenistan üzerinden yapma kararı aldı. Irak hükümetinin Ermenistan ile bu konuda detaylı görüşmelere başladığı ifade ediliyor. Önümüzdeki günlerde bu konu ile alakalı daha net bir sonuç elde edeceğiz; ancak yaşanan kriz bu şekilde bir süre daha devam edeceğe benziyor. Irak ve Türkiye arasında yaşanan bu krizin; daha ne gibi ambargolara yol açacağı da yine merak konusu.

Irak, Türkiye üzerinden 7 yıldır bütün yemeklik yağ ihtiyacını karşılıyordu. Uygulanan ambargo ile birlikte; Irak’ta yer alan yağ fabrikalarının da faaliyete geçeceği belirtildi. 

 

Irak Türkiye Irak-Türkiye İlişkileri Irak-Türkiye Krizi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film