Irak, Türk Askerlerinin Tamamının Çekilmesini Talep Etti

Irak Dışişleri Bakanı Caferi; Türkiye’nin Başika kampında yer alan askerlerini geri çekmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Bunun olumlu olduğunu ifade eden Caferi; ancak Türk askerlerinin tamamının çekilmesi gerekiyor dedi. Aksi halde BM’ye başvuracaklarını da sözlerine ekledi.

Irak, Türk Askerlerinin Tamamının Çekilmesini Talep Etti

Irak Dışişleri Bakanı Caferi’den; Türkiye’nin askerlerini geri çekmesi ile ilgili çarpıcı bir açıklama geldi. Türkiye’nin Başika’da yer alan askerleri geri çekmesinin olumlu bir davranış olduğunu ifade eden Caferi; ancak bunun devam etmesi ve Türk askerlerinin tamamının buradan çekilmesi gerekiyor dedi. AFP’nin haberine göre Caferi; Türk askerlerinin tamamı çekilinceye kadar; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile çalışmaya devam edecekleri söyledi.

Türkiye ile güçlü ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini dile getiren Caferi; Irak ile Türkiye ilişkilerini; en önemlisi de stratejik ilişkileri 2003 yılında inşa etmeye başladıklarını belirtti. Ancak Irak’ın egemenliğine dokunulması durumunda bu durumun değişeceğini sözlerine ekledi. Bize göre Irak’ın egemenliği her şeyin üzerindedir diyen Caferi; Türkiye’yi asker konusunda uyardı. Bu arada peşmerge eğitimi için 2.5 yıldır Musul çevresinde yer alan Türk birliğinin; 4 Aralık’ta nöbet değişimi yaptığı ve 150 asker ile, yaklaşık 25 tankın bölgeye gönderildiği ifade edildi. 

 

Irak Türkiye Caferi Irak Dışişleri Bakanı Caferi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film