Yerli otomobil Türkiye'nin otomobili özellikleri, fiyatı, ismi, resmi, togg açılımı, üretim yeri ve ön sipariş

2022'de seri üretime geçmesi beklenen Yerli otomobil Türkiye'nin otomobili özellikleri, fiyatı, ismi, resmi, togg açılımı, üretim yeri ve ön sipariş hakkında tüm merak ettiklerinizi bir araya getirdik. Dün tanıtmı gerçekleştirilen yerli ve milli araba pek çok özelliği ile dikkatleri üzerine topluyor. Ayrıca sosyal medya üzerinden oldukça önemli tepkiler geldi.

Yerli otomobil Türkiye'nin otomobili özellikleri, fiyatı, ismi, resmi, togg açılımı, üretim yeri ve ön sipariş

Türkiye için yerli otomobil üretmek uzun yıllardır bir amaç olarak gözükmektedir. Geçmiş yıllardan bugüne kadar bazı engeller nedeniyle gecikmiş olsa da, sonuç olarak artık Türkiye'nin bir yerli otomobili var. Bu araç ise kısa bir süre içerisinde de yollarda yerini alacaktır. Birçok birey tarafından da merakla ve istekle beklenen bu vakitler oldukça coşkulu bir şekilde karşılanmıştır. Birçok alanda kendini geliştiren ve bağımlı olmayı bir kenara bırakan Türkiye yakın zamanda otomobil sektöründe de çok iyi yerlere geleceğini ispatıyla tüm dünyaya göstermiştir. Şimdi bazı kısımları sizlere alt başlıklar halinde açıklayıcı bir şekilde iletmeye çalışacağız. 

Türkiye'nin Otomobili

Tanıtımı yapılarak üretimine başlanacak olan Türkiye'nin otomobili, yerli üretim olma özelliğine sahip tarihteki ilk araç olma ünvanını kısa süre içerisinde seri üretime geçerek kazanacaktır. İşte bu yüzden yerli üretimle birlikte yollarda görmeye başlayacağımız bu araç Türkiye'nin Otomobili ünvanını fazlasıyla hak etmektedir. 

Yerli Otomobil Özellikleri ve Modelleri

SUV ve Sedan olmak üzere iki farklı şekilde modellenen ve bu şekilde üretime başlayacak olan yerli otomobil TOGG logosuyla birlikte ayrıntılarına yer verilmiştir. TOGG ismini ise yazının ilerleyen kısımlarında açıklayacağız. Segmentindeki araçlara kıyasla en uzun aks mesafesi yerli otomobile aittir. İki model için de 30 dakika altında hızlı şarj desteği bulunan araçların %80 gibi bir batarya doluluğuna ulaştığı açıklanmıştır. 500 ve 300 km üstü tam bataryayla gidilebilecek menzil mesafesi de elektrikli otomobiller arasında oldukça iyi bir yere sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Araç aynı zamanda sürekli olarak 4G ve 5G teknolojisiyle güncellemeleri rahatlıkla alabilecektir. Aktif termal yönetim sistemi ve gelişmiş uzun ömürlü batarya sistemi de aracın artıları arasında yerini almaktadır.

200 ve 400 beygir olmak üzere iki farklı beygir gücünde sırasıyla 7,6 ve 4,8 saniye altı değerlerde, her araç için yapılan 0-100 km testlerini başarıyla tamamlamışlardır. Tasarım yönündense oldukça farklı ve güzel bir bakış açısı, diğer yandan Türkiye'yi de temsil eden bazı simgeler dizaynında açıkça görülmektedir. Tasarıma eklenen bu kısımlarsa birçok açıdan güzel bir hareket ve Türkiye'ye yapılan oldukça büyük bir jest olarak karşımıza çıkmaktadır. Dikiz aynalarında bulunan kameralarda görüntüyü  iç kısımda sürücü ve yolcular için bulundurulan ön panele görüntü sağlamaktadır. Bu panel aynı zamanda çok fonksiyonel ve kullanışlı olacak şekilde tasarlanmış ve yazılımı buna göre geliştirilmiştir. 

Yerli Otomobil Fiyatı

Yerli Otomobil için şu anlık bir fiyat belirlenmiş değildir. Seri üretime geçmesine yakın ya da geçtikten sonra fiyatının belli olacağı tahmin edilmektedir. Bununla birlikte herhangi bir tahmin de şuan için kuvvetli gözükmemektedir. İlerleyen zamanlarda bu konudaki açıklamalar daha aydınlatıcı bir şekilde fiyat konusunda bireylerin bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. 

Yerli Otomobilin İsmi

Yerli Otomobil TOGG logosuyla birlikte tanıtıldı. Fakat şuan için isminin TOGG olduğu yönünde herhangi bir açıklama yapılmış değildir. Diğer taraftan isim konusunda da bir açıklama yapılmamış olup bu konu tahminlere göre bir süre daha en iyisi bulunmak adına üzerinde düşünülecektir. 

TOGG Nedir? Togg Açılımı

TOGG, isim açılımı olarak Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kısaltması olarak ifade edilmektedir. Bu isim ve logosuyla birlikte bu çatı altında  Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding olduğu bilinmektedir. Bu şirketlerin ortak çalışma amacı ile birleşmesi sonucu oluşturulan ekip ve bu ekibin hummalı çalışması, özellikle dışarıya bilgi verilmeden tamamen özel bir çabayla TOGG adı altında ve işbirliğiyle tanıtım sayesinde amacına ulaşmış gözükmektedir. 

Yerli Otomobil Üretim Yeri

Yerli Otomobil için aslına bakılırsa birçok şehrin üretimi için talip olduğunuı söyleyebiliriz. Fakat sanayinin gelişmişliği, ulaşım ve bazı kısımlar nedeniyle yönetim gurubu tarafından seçilen şehir Bursa olarak belirlenmiştir. Fabrika kurulumu ise belirlenen zamanlarda yapılarak seri üretime bu şekilde rahatlıkla geçilecektir. 

Yerli Otomobil Üretim Tarihi

2021 yılında yerli otomobilin fabrika açılımı yapılacaktır. Bununla birlikte 2022 yılında ise Yerli Otomobil için seri üretime geçilerek satışa çıkarılacaktır. Böylelikle katlanılan onca zahmet ve çekilen çile bir nihai sonuca ulaşmış şekilde Türkiye'nin Otomobili olarak yollarda boy göstermeye aktif bir şekilde başlayacaktır. 

Yerli Otomobil Ön Sipariş

Yerli Otomobil tanıtımında konuşan ve bu heyecana ortak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Yerli Otomobili için bir ön sipariş sisteminin olması gerektiğini vurgulamıştır. Bununla birlikte ilk ön siparişi de kendisinin vereceğini belirtmiştir. 2022 yılında seri üretime geçerek satışa başlaması beklenen aracın ise ön sipariş sistemine bir süre sonra geçeceği tahmin edilmektedir. Şuan için bu konuda bir kesinlik ise bulunmamaktadır.

Yerli Otomobil Türkiye'de ve Dünyada oldukça büyük bir ses uyandırmayı başarmıştır. Bunun sebebi ise yerli otomobilin bu süreçte karşısına çıkarılan zorluklar ve bu zorluklara rağmen elde edilen bu üstün başarıdır. Umuyoruz ki bu başarıların ardı arkası kesilmez ve Türkiye adına birçok alanda olduğu gibi bu alanda da büyük atılımlar gerçekleştirilmeye devam eder. 

 

 

Yerli Otomobil TOGG Yerli Otomobil Fiyatı Yerli Otomobil Özellikleri Yerli Otomobil İsmi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor