Milyonlarca İnsana Ait Kişisel Bilgiler Korunmasız Bir Veritabanında

Milyonlarca insanın kişisel bilgilerinin çevirimiçi ortamda korunmasız bir şekilde saklandığı güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edildi. Yaklaşık 604 GB gibi devasa bir boyutta milyonlarca kişinin verileri korunmasız bir şekilde güvenlik zaafiyeti oluşturmaktadır.

Milyonlarca İnsana Ait Kişisel Bilgiler Korunmasız Bir Veritabanında

TrueDialog adında bir SMS sağlayıcı kısmının veritabanında, milyonlarca kişiye gönderilen sms bilgilerinin korunmasız bir halde bulunması gündemde yoğun bir şekilde yerini almıştır. Bununla birlikte bu bilgilerin sadece tek taraflı mesaj göndermeye değil de, ulaştıkları bireylerin de karşı mesaj yazabilme imkanı sağlamış olmasıyla, bu diyalogların da aynı veritabanında muhafaza edilmesi bireyler açısından oldukça büyük bir tehlike arz etmektedir. Elde edilen verilere göre, bu sms kısımları yılların birikimini barındırmaktadır. Bu da tehlikenin boyutunu göz önüne sermektedir. Herhangi bir koruma ya da şifreleme yöntemiyle güvenlik önlemi alınmamış olması, bu bilgilerin ne kadar korunmasız  durumda olduğunu açıkça göstermektedir. 

Edinilien bilgilere göre 1 milyardan fazla veri girdisi ve 604 GB büyüklüğünde verinin neden bu şekilde tutulduğu ise ayrı bir çıkmazdır. Boyu açısında yazı içeren dosyaların video içeriklerine göre ne kadar az yer kapladığı düşünülürse, elde tutulan bu bilgilerin de bir o kadar çok sayıda olduğu açıkça görülmektedir. Mesaj kayıtları ve ulaşılan kişilerin telefon numaralarıyla birlikte bulunduğu ve bu sızıntıdan doğacak güvenlik açıklarını ise tahmin edebilmek şimdilik pek mümkün görünmüyor. Oluşan zaafiyetin şimdiye kadar bir ilk olmadığı bilinse de, şifrelemenin ve güvenlikli bir internet kullanımının önemi bir kez daha net bir şekilde görülmektedir. 

Kişisel Bilgi Sızıntısı Korunmasız Veritabanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor