Kemik Benzeri Yapı Malzemesi Oluşturuldu

Birçok yapımın ve bulunan icatbenzeri yapıların doğadan ilham alınarak yapıldığı açıktır. Bunlardan birisi olarak karşımıza çıkan kemiğin güçlü yapısı ise taklit edilerek yapı malzemesi üretildi. Polimer bir yapıya sahip şekilde oluşturulan malzeme inşaat sektöründe kullanılmak üzere geliştiriliyor.

Kemik Benzeri Yapı Malzemesi Oluşturuldu

İnsanların geçmişten günümüze geliştirdikleri ve hayatımıza entegre ettikleri sistemlerin birçoğu aslındav doğanın birer taklidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi ise örnek alınan doğanın kusursuz bir yapıda karşımıza çıkmasıdır. Birkaç üniversitede bulunan bilim insanları kemiği bir yapı malzemesi olarak kullanmak mümkün mü sorusuna yanıt olarak geliştirdikleri bir malzemeyi göstermişlerdir. Buna göre kemiğin tüm detayları büyük bir titizlikle polimer 3D baskılı bir malzemede tekrar oluşturulmaya, benzeri yapılmaya çalışılmıştır. Kemiklerde yer alan kirişlerin binaların ana hatlarında aynı formda kullanılması planlanırken bu yapılara da 'trabekül' adı verildiği ve oldukça güçlü bir forma sahip oldukları belirtildi. 

Kemiklerde yer alan boşluklu ve yatay yapıların yük taşımada ve buna dayanıklılıkta baskıyı absorbe ederek sağlamlığını koruduğu görülmüştür. Diğer yandan ulaşılmak istenen polimer yapıda da buna benzer bir form oluşturularak aynı görevi görüp görmeyeceği deneylerle hesaplanacaktır. 3D baskıyla yeni binaların üretilmeye ve bu şekilde oluşturulacak evlerin daha sağlam ve baskıya karşı kırılma derecesinden önce esnek bir yapıya kavuşacağı öngörülmektedir. 

Kemik Yapı Malzemesi Kemik Benzeri Yapı Malzemesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor