Işıkla Hareket Eden Plastik Üretildi

Kırmızı ışıkla temasi haline hareket kabiliyeti kazanan likit polimer kristal malzeme üretildi. Çeşitli dallarda kullanılması beklenen malzemenin özellikle robotların donanımına eklenmesi bekleniyor.

Işıkla Hareket Eden Plastik Üretildi

Teknolojiyle birlikte insanoğlu çeşitli malzemeler üretmeyi başarmıştır. Günümüzde bu malzemeler eskiye oranla daha fazla ve hızlı sayıda üretilebilme durumuna kavuşmutur. Diğer yandan bu malzemelerin birçoğu insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara kolaylık sağlaması adına ortaya koyulmuştur. Üretilen bu materyal ise ışık altında çeşitli hareket kabiliyetlerine sahiptir. İçeriğinde bulunan sıvı kristal moleküller ışığın dalga boyuna göre farklı tepkiler vererek cismin hareket etmesini sağlamaktadır. Robot üretimi ve içerisinde kullanılması beklenen bu maddenin, şimdilik deneme aşamaları devam etmektedir.

Diğer taraftan ışığın aralıklı ve farklı sürelerle uygulanması da cismin bir açıdan bu hareketleri öğrenmesini oluşturur. Yani belirli süreli ve açılı bir şekilde verilen ışığın aynı hareketleri yapmasını sağladığı tespit edilmiştir. Bu özellik sayesinde istenilen hareketler ve komutlar bır sıra dizini halinde verilirse spesifik sonuçların elde edilebileceği görülmektedir. Robot çalışmalarının dışında başka otomasyon sistemlerinde de kullanılması fikirleri yavaş yavaş belirginlik kazanmaktadır. Zamanla geliştirilmesi ve sadece kırmızı ışığa değil farklı renkteki ışıklara ve dalga boyunu değiştirerek uygulanan çalışmalara ise bundan sonraki süreçte hız verileceği tahmin edilmektedir. 

Hareket Eden Plastik Işık Hareketli Plastik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor