Çanakkale'de Paris'in Sikkesi Bulundu

Yaşanmış savaşlardan Troya savaşı'nın başlangıç sebebi sayılan Paris'in sikkesi, Çanankkale'de yapılan tarihi aydınlatmak amaçlı kazılarda bulundu. 1800 yıllık tarihi bulunan sikke'nin gün yüzüne çıkması çalışmacıları oldukça sevindirmiştir.

Çanakkale'de Paris'in Sikkesi Bulundu

Eski tarihlerde farklı sebeplere dayanan savaşların bazen oldukça farklı sebepleri bulunmaktadır. Bazne tarih kitaplarından öğrenilen bilgiler sayesinde tarihe ışık tutulmaktadır. Toprak alıp kaybetme durumlarının savaş sonucu ortaya çıktığı muharebeler bazen tüm insanlık için oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Parion Antik Kenti'nde Çanakkale bölgesinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan bu sikke, savaşın başlama sebebi sayılmaktadır. Parion'un kurucusu Paris'in bir görselinin yer aldığı sikke tarihteki kıymetli eşyalar arasında yerini almıştır. Boyut olarak her ne kadar küçük de gözükse tarihteki önemi kendi büyüklüğünü ortaya koymaktadır. 

Roma dönemi bir koloni kenti olarak anılan Parion'un kurulduğu yerde yani Çanakkale içerisinde bu nadide eserin bulunması aynı zamanda bu para biriminin bu topraklara ait olduğu ve basım yerinin de aynı kentte olduğunu göstermektedir. Farklı kaynaklarda farklı bigiler yer alsa da Parion adlı idarecinin bu bölgede bulunması ve kendi adına sikke bastırmış olması, bu kişinin bu bölgede bir süre hükümdar olduğunun açık bir şekilde kanıtı durumundadır. Antik kentte yapılan kazılar ise hız düşürmeden devam etmektedir. Tarihin karanlık ve bilinmeyen sayfaları ise gün geçtikçe yapılan çalışmarla karşımıza çıkmaya devam edecektir. 

Paris'in Sikkesi Troya Antik Kenti Paris
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor