Exynos 980 Yongasının Teknik Özellikleri Açıklandı

VIVO, X30 telefonunda kullanacağı işlemci için Exynos 980'i seçmiş durumda. İki moda sahip bu işlemcinin teknik özelliklerinin bir kısmı ise Weibo adlı resmi hesaptan yapılmış durumdadır.

Exynos 980 Yongasının Teknik Özellikleri Açıklandı

Pekin odaklı düzenlenen tanıtım platformunda 5G desteğine sahip olacak olan Exynos 980 işlemcisi Samsung ve VIVO ortak yapımından çıkmış durumda. İşlemciler arasında Cortex-A77 tasarımıyla gelen yonga uzun uğraşlar sonucu bir ar-ge çalışmasının ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. 5G işlemci olarak çift modlu 5G ağlarını destekleyip aktif şekilde kullanılmasına izin veren ilk olma ünvanını eline almış durumdadır. Çift modlu olması hem SA, hem de NSA ağlarını desteklediği anlamına gelmektedir. Bu durum ise oldukça kapsamlı ve kaliteli bir 5G deneyimini kullanıcılara sunmaktadır. 

5G'nin Exynos 980 içine entegre edilmiş olması durumu ise bizlere hem yerden tasarruf, hem de verim ve performans artışının sunulacağını göstermektedir. Cortex-A77 tasarımı diğer jenerasyonlara göre %20 daha yüksek bir performans sergilemektedir. Bu durum veri akış hızını artırır. 108 MP'lik kalitedeki fotoğrafları dahi oldukça hızlı işleme gücü sunan bu işlemci, yapay zeka teknolojisinden de nasibini almış durumda. Yapay zekanın burdaki temel faktörü ise, çekimlerin odak noktalarını daha iyi belirliyor olmasıdır. Bilgi işlemek adına yüksek hız ve performans sunan DSP ve NPU ünitelerini de bünyesinde barındırmaktadır. 5G teknolojisiyle birlikte adeta çağ atlamak gibi gelişme sunan bu işlemcinin yakın zamanda piyasada olacak cihazlarda da kullanılması beklenmektedir.

Kaynak: Webtekno.  

Exynos 980 Exynos 980 İşlemci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor