Cardboard VR Açık Kaynak Kodlu Hale Getirildi

Google, sanal gerçeklik piyasasından kendisini yavaş yavaş çekmektedir. Bunun bir kanıtı olarak da Google Cardboard'ın kaynak kodlarını açık hale getirerek herkesin kullanımına sunması olmuştur.

Cardboard VR Açık Kaynak Kodlu Hale Getirildi

VR dünyasından telefon odaklı üretimi yapmayacağı ve bu sektörden çekileceği bilinen Google, bugün itibariyle Google Cardboard VR'ın kaynak kodlarını açık hale getirip kullanıcılara sundu. Sanal gerçeklik algılamasını yaşamak isteyen herkes için oldukça büyük bir avantaj olarak görülen bu hamle, Daydream View VR programının kaldırılmasıyla aslına kendinisini, belli etmiştir. 

Tüm bunların yanında, yayınlanan açık kaynak kodlarının ücretsiz bir şekilde geliştirilip tekrar sunulacağı ve Unity oyun motoru gibi birkaç faktörde de ücretsiz geilişim ve erişim imkanıo sunacaklarını belirttiler. Sanal gerçekliğin bu kadar önemli olması ise günümüzde oldukça ayrı bir yeri olmasından kaynaklanmaktadır. Şuan bile belli başlı bazı eğitim kurumlarında dahi, eğitim ve teknolojiye sıcak baktırmak adına Carboard VR'lar aktif şekilde kullandırılmaktadır. Aslına bakacak olursak bu şekilde bireyleri teknolojiyle daha çabuk buluşturmak ve ilgi alanlarını bu yöne kaydırmak stratejik açıdan güzel bir hamle olmuştur. 

2014 yılından bu yana başlayan Cardboard serüveni ise bu durumla henüz daha bitmiş değil. Ücretsiz ve açık kaynak kod haline getirilmesiyle gelişimine bu yönde devam edecektir. Ayrıca bu kaynak kodların içerisinde sanal gerçeklik gözlüğünün tüm aşamaları, kullanılacak malzemeler de mevcuttur.  

Kaynak: Webtekno. 

Google Cardboard VR Cardboard VR ü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film