2017 Nobel Fizik Ödülü Sahiplerine Kavuştu

Her yıl sahiplerini bulan Nobel Fizik Ödülü 2017 yılında sahiplerini buldu. Einstein çalışmaları hala etkilerini devam ettiriyor.

2017 Nobel Fizik Ödülü Sahiplerine Kavuştu

2017 Nobel Fizik ödülleri bu yılda sahiplerine kavuştu. Amerikalı bilim insanlarının Yerçekimsel dalgaları gözlemleme için yaptıkları çalışmalar kendilerine 2017 Nobel Fizik ödülünü beraberinde getirdi.  Amerikalı bilim insanları Rainer Weiss, Barry C. Barish ile Kip S. Thorne yaptıkları çalışmalardan dolayı kendilerine Nobel Fizik Ödülü verildi. Einstein'in ortaya attığı izafiyet teorisinin bir parçası niteliğinde olan Yerçekimsel Dalgaları gözlemleme konusunda gerçekleştirmiş oldukları çalışmalar nedeniyle kendilerine bu ödül layık görülmüş oldu.

Gerçekleştirilen açıklama ile birlikte; bilim insanlarının yapmış oldukları bu çalışmalar bilinmeyen kapıların açılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca bu dalgaların yakalanıp çözülmesinin sonucunda bir çok keşfin önü açılmış oluyor. Alber Einstein'in ortaya attığı İzafiyet Teori'sinin bir parçası olan yerçekilsel dalgaların bilindiği üzere varlığı 2015 yılında keşfedilmişti. Yerçekimsel dalgaların evrende meydana gelen büyük şiddetteki olayların zaman-mekan dokusu üzerinde görülen kıpırtıları olarak tahmin ediliyor.

2017 Nobel Fizik ödülü kazanmalarıyla birlikte Weiss, Thorne ve Barish'e ödül olarak 1,1 milyon dolar değerinde para ödülü takdim edildi. Ayrıca dün gerçekleştirilen açıklamayla birlikte Nobel Tıp ödülü sahiplerini bulmuştu. Nobel Tıp Ödülü yine Amerikalı uzmanlara gitmişti.

 

Nobel Ödülü Nobel Fizik Ödülü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film