Mars'ta Yaşanabilecek Üç Arazi NASA Tarafından Tespit Edildi!

NASA tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Mars üzerine istasyon kurulabilecek üç farklı arazi için tespitler gerçekleştirildi.

Mars'ta Yaşanabilecek Üç Arazi NASA Tarafından Tespit Edildi!

NASA’dan uzman bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, Mars’ta yaşama imkânı olabilecek üç arazi tespit edildi. 2020 yılında, Mars yüzeyinin delinmesi ve yüzeyden numuneler alınması mümkün olacak. Kaplanacak alanlar ile ilgili olarak henüz kesin bir karar verilmemiş olsa da, Kaliforniya Monrovia'daki bilim adamları ile yapılan ortak çalışma ile alanın üçte bir düzeyine kadar daraltılması başarıldı.

Bilim adamları, Mars Orbiter’in gönderdiği görselleri inceleyerek, yaşama alanı olabilecek noktaları belirledi ve oylamaya sundu. En çok oyu, Jezero Krateri aldı. Kuzeydoğu’da yer alan Syrtis ise ikinci en çok oyu alan bölge oldu. En tartışmalı alan ise “Spirit Serserisi” denilen Colombia Hills bölgesi. Bu bölgede silis kayaları var, kayalar maden yatakları oluşturuyor. Kayaların yaşama ne kadar katkı sağlayabileceği bilinmiyor.

NASA Çalışmalara Nasıl Devam Edecek?

Belirlenen bölgelerde 2020 yılında NASA tarafından delme işlemi yapılacak. Elde edilen numuneler incelenecek ve elde edilecek sonuçlara göre yaşam alanları belirlenecek. Araştırmaları gerçekleştiren “Gezici” uzay aracının zamanında geri gelememesi durumunda NASA farklı yöntemler denemek zorunda kalacak. Araştırmalar sonucunda başarı elde edilirse ilk defa olarak gezegenlere ilişkin jeolojik parçaların incelenmesi gerçekleştirilmiş olacak.

Mars NASA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor