Nükleer Sızıntıyı Engellemeye Giren Robot Canını Zor Kurtardı

Nükleer sızıntıyı engellemek için kullanılan robot, nükleer santraldeki nükleer sızıntı yüzünden pek çok fonksiyonunu kaybetti.

Nükleer Sızıntıyı Engellemeye Giren Robot Canını Zor Kurtardı

Geçtiğimiz yıllarda Fukushima' da nükleer patlama yaşandı. Robot, patlama yaşanan nükleer santrale girdi. Nükleer sızıntılara dayanamayarak çıktığında birçok işlevini kaybetti. Robotun nükleer sızıntı için kullanılabilme düşüncesi de bir bakıma fiyaskoyla sonuçlanmış oldu.

2011 yılında Fukushima da olan nükleer santralde yangın çıkmıştı. Bu yangın sonucu olan nükleer sızıntı sebebi ile Japonya da ciddi bir tehlike yaşanmıştı ve bu yaşanan sızıntı yüzünden bölgede hala insanların hayatını tehlikeye sokacak, kalıcı hasarlara neden olacak şekilde olan radyasyon yayılmaya devam ediyor.

Japon Yetkililer Çalışmaya Devam Ediyor

Yetkililer bölgeyi terk etmek yerine sızıntıyı engellemek için çalışmalara devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Tokyo elektrik enerjisi şirketi çalışmalar kapsamında, bölgeye robot gönderdi. Nükleer sızıntının önüne geçmek amaçlı olarak şirketin elinde bulunan tüm imkân ve olanaklar kullanılarak geliştirilen ve bölgeye yollanan robot başarılı olamadı.

Robot bölgede yüksek radyasyona maruz kaldı. İlk önce kameraları kullanılmaz hale gelen robotun daha sonra diğer fonksiyonları gitti. Tamamen infilak olacağı sırada robot çağrıldı ve yok olmaktan kurtarıldı. Başarılı olması beklenen robotun bu şekilde zarar görmesi hüsran ile sonuçlandı.

Nükleer Nükleer Sızıntı Robot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor