Xiaomi Kendi İşlemcisini Üretecek!

Akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi kendi işlemcilerini üretme kararı aldı.

Xiaomi Kendi İşlemcisini Üretecek!

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi bu ay içerisinde kendi üretimi olan Pinecone isimli işlemci serisini piyasaya sürebileceğini belirtti.

Haberin kaynağı, The Wall Street Journal. Habere göre Xiaomi kendi işlemci serisini piyasaya sürme hazırlıklarını yapıyor. İşlemcinin ismin Pinecone olacağı söyleniyor. Ayırıcı bu ay içerisinde Xiaomi Mi 5c serisi telefonun piyasaya sürülmesiyle yeni geliştirdikleri bu işlemcinin de sürüm içerisinde yer alacağı belirtiliyor.

Telefon Pazarındaki Fiyatlar Düşebilir

2015 yılında işlemci üreticisi Leadcore’un başkan yardımcısı, işlemci üretiminde yardımcı olmak için Xiaomi ile ortaklık yaptıklarını duyurmuştu. Bunun akabinde Xiaomi’nin kendine özgü bir işlemci üretmeyi planladığı belirtilmişti. Eğe bu hamle gerçekleşirse Xiaomi, Huawei’den sonra ikinci Çinli akıllı telefon üreticisi olacak. Xiaomi bu hamlesinde başarılı olursa, kendi telefonları farklılaştırır ve Çin pazarında aktif olarak yer alır.

Pazardaki seçeneğin artması ile telefon fiyatlarında ciddi bir uçulama sağlayabilir. Akıllı telefon piyasasında kendi işlemcileri kullanan markalara bakacak olursak Samsung ve Apple. Samsung üretimi kendilerine ait olan Exynos işlemciyi kullanırken Apple ise A serisi işlemcilerini kullanmakta.

Xiaomi'nin yapacağı bu atak ile akıllı telefon pazarındaki fiyatların düşeceğini tahmin etsek bile, net sonuçları görebilmek için önümüzde bir kaç yılın olduğunu söylemekte yarar var.

Xiaomi İşlemci Üretim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film