Google ve Facebook Uzay Araçlarını Geride Bıraktı

Google ve Facebook kullandıkları kod satırı bakımından uzay araçlarını geride bıraktılar.

Google ve Facebook Uzay Araçlarını Geride Bıraktı

Google ve Facebook dünyanın en büyük bilişim devlerinden iki olarak kabul edilmekte. İki bilişim devi kod kullanımında da dev olmayı başardı.

Google ve Facebook kullandığı “kod satırı” miktarı ile uzay teknolojisi ve uzay mekiklerini solladı. Bu mesaj nereden geliyor? Mesaj, David McCandless'ın "Information is Beautiful"dan geliyor. Kitapta ses getirecek betimlemeler ve fenomenler yer alıyor.

İlk Soru: Modern sayılan bir program, kapsamlı ve karmaşık işlemler gerçekleştirdiği varsayılırsa kaç milyon satırlık koda gereksinim duyar.

Google'ın tüm hizmetler için kullandığı kod sayısı iki milyar satır seviyesinde. Phone uygulaması ortalama 50.000'den az satırla mikro uygulamalarla yetinmekte. Google, savaş uçakları hatta Büyük Hadron Çarpıştırıcısı gibi makinelerin kodlarını kullanıyor. Kod satır sayısının bu kadar çok olmasını normal karşılamak gerek.

Google’da bir karmaşıklık var.

Bir milyon kod satırını Google kendisi tasarlamışsa bu 18.000 sayfa metnine denk gelmektedir. Uzay mekiği, kalp pili veya oyunların gibi araçların çalıştırılmasında kullanılan kodlardan çok daha fazla. Bu anlamda Google bizleri şaşırtmış bulunmakta.

Gerçekleştirilmiş olan bu kadar kodlama elbetteki büyük bir emek ve ekip istiyor. Bu nedenle Google ve Facebook tarafında yer alan yazılım ekiplerinin nedenli büyük bir kadroya sahip olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Google Facebook Kod Kodlama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film