Balıkları Öldürmeden Yakalayan Jel Robot Geliştirildi

Balıkları öldürmeden su altında yakalayabilen görünmez jel şeklinde robot geliştirildi.

Balıkları Öldürmeden Yakalayan Jel Robot Geliştirildi

Balıkların öldürülmeden yakalanabileceği robot icat edildi. Bu robot sayesinde balıklara hiçbir zarar verilmeden yakalanılması amaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Dalış ekipleri, su altında yaşayan canlıları çıkarmak konusunda birtakım sıkıntılar ile karşı karşıya gelmekteydi. Yeni üretilen bu jel robot sayesinde bu sıkıntı ortadan kalkmış olacak ve herhangi bir şekilde zarar kelimesi göz önüne dahi gelmeyecektir. Yapılan araştırmalar sonucunda canlı balıkların yakalanması için jel robotlar kullanılıyorlar çünkü bu jel robotlar, esnek ve saydam bir yapı içerisinde bulundukları için hiçbir şekilde zarar konusu benimsenmemektedir.

Jel Robot Nasıl Üretilmiştir?

Bu jel robotun üretilmesi sırasında özellikle makine mühendisliği bölümünde eğitim faaliyetini sürdüren bilim insanının etkisi oldukça fazla bir şekilde gözükmektedir. Bu jel robotun yapımında ilham alınan bazı canlılar bulunmaktadır. Bu robot, yılan balıklarından da esinlenerek üretilme faaliyetine geçmiştir. Bu robotun üretilmesi esnasında lazer kesim uygulaması ve üç boyutlu olarak göz önüne gelmekte olan baskı tekniklerinden de faydalanılmıştır. Bu jel robot, saydam bir yapıya da sahip bulunmaktadır.

Bulunan bu tür gelişmeler belki de balık popülasyonunun korunmasına yardımcı olabilecek niteliktedir. Çünkü balık yakalama esnasında yavru balıklarında ölüyor olması, balık popülasyonunu etkileyen etmenler arasında yer alıyor.

Kaynak: Webtekno

Robot Balık Balık Yakalama Görünmez Robot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film