Engellenmiş Siteleri Gösteren ve Çözüm Üreten Yazılım Geliştirildi

OONI isimli yazılım engellenmiş olan siteleri ve neden engellendiklerini göstererek giriş için çözümleri sizlere sunmayı hedefliyor.

Engellenmiş Siteleri Gösteren ve Çözüm Üreten Yazılım Geliştirildi

OONI yazılımı ile birlikte artık web sitelerinin ve mesajlaşma uygulamalarının engellemelerini takip edebilirsiniz. Birde bu yazılımın kullanımı ücretsizdir.

Artık Web Sitelerinin ve Mesajlaşma Uygulamalarının Engellemelerini Takip Edebilirsiniz

2012 yılında Tor Project tarafından geliştirilen Şebeke Müdahalesi Açık Gözlemevi yani OONI uygulaması ile artık web sitelerindeki engellemeleri takip edebilirsiniz. İnternete yapılan sansürleri ve yapılan engellemeleri size bildirecek olan bu uygulama sizleri bu durumdan kurtarmaya çalışacaktır. Bu uygulama Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sitelerinde bulunduğu 1200 test edebilen bu uygulama, aynı anda ise 10-20 arası siteyi test edebilme özelliğine sahiptir. 90 saniye boyunca test eden bu uygulama, test aşamasından sonra girişi güvenilir olan siteleri yeşil uygun olmayanları kırmızı ile gösteriyor.

Bu uygulama ayrıca yasaklanan veya engellenen sitelerin neden yasaklandığı gibi bilgileri bildirme özelliğine sahiptir. Bu uygulama sayesinde artık siteleri artık test edebilir ve neden yasakladığı gibi bilgileri bu uygulama sayesinde öğrenilebilir. İçlerinde kendi kişisel bilgileriniz bulanan güvenli sayılmayacak, kesinlik uzak durulması gerekeceğini bildiren VPN çözümleri de vardır.

Kaynak: Webtekno

OONI Program Engellenmiş Siteler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film