Yanmayan ve Patlamayan Batarya Geliştirildi

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar ile yanmayan ve patlamayan güçlü batarya geliştirildi.

Yanmayan ve Patlamayan Batarya Geliştirildi

Son zamanlarda batarya ve piller konusunda bilimsel çalışmalar son sürat devam ediyor. Bunlara bir yenisi daha eklenmiş durumdadır. Isı ve basınç durumlarında patlama riski olan ve giderek gereksinim duyulan batarya kapasitesini karşılamakta zorlanan lityum iyon pillere alternatif çok yeni bir batarya geliştirildi.

Isıya ve Basınca Dayanıklı

Son zamanlarda akıllı telefonlar başta olmak üzere tüm teknolojik ürünler olağan üstü düzeyde üstün teknolojilere sahip olsalar da çok da yeni olmayan, bazı riskleri bünyesinde barındıran lityum iyon pillerden güçlerini alıyorlar. Lityum iyon piller yeni nesil teknolojilere pek fazla ayak uydurmasa da şimdilik lityum iyon pillerden daha iyi alternatif bir pil teknolojisi bulunmuyor. Bu konuda alternatif bir pil teknolojisi geliştiren Tufts Üniversitesi lityum iyon pilin benzeri ebatlarında olmasına rağmen ısıya ve basınca daha dayanıklı bir batarya geliştirdi.

Pilin içinde bulunan hafif katı bir plastik film parçası yanıcı sıvı yerine elektrolit görevi görüyor. Böylece yanıcı sıvının yarattığı tehlikeler ortadan kalkıyor ve basınç sorunu minimum olacağından daha yüksek kapasiteye ulaşabiliyor. Henüz proje aşamasında olan bu pilin bir örneği yok, ancak lityum pillere göre daha uygun maliyetli olan bu pillerin çok yakın bir zamanda ürün haline dönüştürülmesi bekleniyor.

Kaynak: Webtekno

Batarya İcat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film