İTÜ’lü Öğrencilerden Mars Keşif Aracı

İstanbul Teknik Üniversite öğrencileri Mars keşif aracı üretmek için kolları sıvadılar.

İTÜ’lü Öğrencilerden Mars Keşif Aracı

İTÜ’lü öğrencilerin kurduğu İTÜ Rover Takımı “Mars Keşif Aracı” üretebilmek için çalışmalara başladı. 2014 Yılında Cansat Model Uydu yarışında dünya birinciliği kazanan, 2016’da ise Robot Challenge yarışında ilk üçe adını yazdıran ARIGE (Arı Teknoloji Geliştirme) kulübünün üyelerinden oluşan İTÜ Rover Takımı başarılarına bir yenisini daha eklemek için çalışmalara başladı.

Pars Takımı Üyeleri de Bulunuyor

İTÜ Rover Takımında ayrıca, birçok başarıya imza atmış İTÜ Pars takımı üyeleri de bulunuyor. Takımın son projesi, gezegenlerin keşfinde kullanılmak üzere Rover robot tasarlayıp üretmek. Ekibin amacı, Mars Society’in 11 yıldır düzenlediği University Rover Challenge’a tasarladıkları araç ile katılmak ve böylece bu yarışa ilk katılan Türk Ekibi olmak.

Roverlar Özel Olarak Tasarlanıyor

Roverlar, gezegenler ile ilgili bilgilerin toplanmasında çok önemli görevleri olan araçlar. Bu araçlar her türlü gezegen yüzeyinde hareket edebilecek şekilde tasarlanıp imal ediliyorlar. Roverlar ayrıca, gönderildikleri gezegen yüzeyini fotoğraflayacak, kazı yapıp numune alacak ve alınan numuneyi analiz edip sonuç çıkarabilecek şekilde tasarlanıyor. Daha önce tasarlanıp üretilen Roverlardan en bilineni Mars yüzeyinde olan NASA robotu Curiosity.

Ülkemizde Astrofizik alanında bu tür gelişmelerin gerçekleşmesi oldukça memnuniyet verici. İlerleyen zamanlarda gökbilimi için umuyoruz ki daha güzel teknolojik gelişmeler meydana gelmeye devam eder. İTÜ öğrencilerine başarıların ve projelerinin devamını diliyoruz.

Mars Keşif Aracı İTÜ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film