Güneş'ten 1 Milyon Kat Daha Fazla Enerji Yayan Işınlar Tespit Edildi

Nasa tarafından Güneş'ten 1 milyon kat daha fazla enerji yaymakta olan ışınların tespit edildiği bildirildi.

Güneş'ten 1 Milyon Kat Daha Fazla Enerji Yayan Işınlar Tespit Edildi

Güneş’ten 1 milyon kat daha fazla enerji yayan gama ışınları tespit edildi. Bu gama ışınlarının büyük patlamadan 1.4 milyar yıl sonra ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. Oldukça genç ola bu gama ışınları, bilim tarihine ışık tutabilecek pek çok ipucunu da barındırıyor.

Yeni Saptanan Gama Işınlarının Özellikleri

Bu gama ışınlarına Blazar deniyor. Blazarlar, Güneş’ten 1 milyon kat daha büyük ve muazzam derecede kara delikler içeriyor. Işık hızına yakın bir şekilde hareket eden bu gama ışın yapıları, akıllara durgunluk verecek cinsten bir enerji yayıyor.

Bu enerji kaynakları, Dünya’dan tespitlerinde kara delikler hakkında da fikir veriyor. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Gökbilimcisi Roopesh Ojha’nın görüşlerine göre; bu enerji ışınları çok genç olmalarına rağmen, bu blazarlar en büyük kara deliklerinin geçmişine ışık tutacak nitelikte. Ojha, sürecin daha sağlıklı anlaşılabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de belirtti.

Güney Caroline Clemsen Üniversitesi’nden Marco Ajello da bu fenomenlerin daha önce gama ışınlarında saptanamayan bir galaksi popülâsyonunun ilk örneklerinin bunlar olduğunu kaydetti.

Kaynak: Webtekno

NASA Işın Güneş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film