Yarasa Robot Dikkat Çekmeyi Başardı!

Yeni tasarlanmış olan ve Bat bot ismindeki Yarasa Robot dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Yarasa Robot Dikkat Çekmeyi Başardı!

Yeni tasarlanan ve Bat Bot adı verilen robot, yarasaların hareketlerini taklit ederek, bilişim meraklılarının ilgisini çekmeyi başarıyor.

Yarasa robot geliştirmek için çabalayan biyomimetik uzmanları için en önemli sorun uçuş modellerini kopyalamak. Jet Propulsion Laboratuvarı araştırmacısı ve Caltech profesörü Soon-Jo Chung; Hava robotlarının kutsal kasesinin yarasa uçuşu olduğunu söylüyor. Chung ile JPL meslektaşlarının Science Robotics dergisinde yayınlanan araştırması, bilinmeyen gerçekleri de ortaya serdi.

Kuşlar ve Kanatlı Böcekler Daha Kolay

Uçan robot teknolojilerinde kanatlı böcekler ya da kuşları taklit etmek yarasaya göre daha kolay. Ancak, yarasanın kanatlarında bulunan 40’ın üzerinde eklem bunu çok zor hale getiriyor. Caltech ekibi, kanat yapısındaki esnek zar da dahil, 9 anahtar ekleme ile Bat Bot’u geliştirebildi. Bat Bot 93 gram ağırlığında. Silikon kökenli kanat zarının kalınlığı 56 mikron. 3D basılı soket bağlantılar ve karbon fiber mimariler ile hazırlanmış durumda. Bat Bot yarasanın tüm hareketlerini taklit edebiliyor. Kısa uçuşlar yapabiliyor ve zorlu koşullardaki arama kurtarma durumlarında çok yardımcı olacağı düşünülüyor. Bat Bot için sıradaki zorluk ise, tünemeyi öğretmek.

Kaynak: Habertekno

Yarasa Robot Batbot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film