Felçli İnsanların Düşüncelerini Ekrana Yansıtan Bilgisayar

Avrupalı bilim insanları felçli insanların düşüncelerini ekrana yansıtan bir bilgisayar geliştirmeyi başardılar.

Felçli İnsanların Düşüncelerini Ekrana Yansıtan Bilgisayar

 Avrupa’daki bilim adamları, felçli ve kilit sendromlu hastalarla iletişime geçebilmek için yeni bir yöntem buldu. Felçli ve yatalak olan insanlar için geliştirilen bu yeni yöntem ile 

Avrupalı birkaç bilim adamı, özürlü hasatlar ile iletişimi sağlayabilecek beyin- bilgisayar arabirimi geliştirmeyi başardı. Hastanın kan basıncına ve beynin elektrik sinyallerine tepki veren cihaz hastanın başına yerleştiriliyor. Kapalı uçlu olarak yapılan testlerde, hastalar sorulara doğru cevap verdi. Ara yüzün ileride daha da geliştirileceği belirtiliyor.

BCI (Beyin bilgisayar arabirimleri) son zamanlarda revaçta. Bu nedenle, birçok teknoloji şirketi bu konuda milyonlarca dolar yatırım yapıyor. BCI’lar, özellikle kilit sendromlu hastaların yaşam düzeyini daha iyi hale getirmek için kullanılıyor. Bu hastaların en önemli özelliği, etraflarındaki her şeyin farkında olmalarına rağmen, fiziki felç yüzünden tepki verememeleridir.

Hastaların Dörtte Üçü Evet Cevabı Verdi

Araştırma ekibi, beyinle direk iletişim kuran bilgisayar tasarımı yaptı ve hastalara, hayır ya da evet gibi kapalı uçlu özel sorular yöneltti. Hastaların dörtte üçü, “Şu anda mutlu musun?” ve “Yaşamayı seviyor musun?” sorularına evet cevabı verdiler. Testlerin kesinliği için sorular birçok kez soruldu.

Cihaz, hastanın başına havuz bonesi şeklinde takılarak, elektroensefalografi ve kızıl ötesi spektroskopi ile kan akışı ve elektrik dalgaları ölçümleniyor.

Felç Bilgisayar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film