Mars Yolculuğu İnsan DNA'sını Etkileyebilir

Mars yolculuğu yapan kişilerin DNA değişikliğine maruz kalıp kalmayacakları test edilecek.

Mars Yolculuğu İnsan DNA'sını Etkileyebilir

İkiz astronotlar olarak ünlenen Mark ve Scott Kelly üstünde yapılan incelemeler, uzay yolculuğu sırasında insan DNA yapısının ne şekilde etkilendiğini ortaya koydu. Yedi ayda bir Mars’a yapılacak yolculuklarda, insan vücudunun nasıl etkileneceğini görebilmek için ikiz astronotlar 10 aşamalı araştırma projesinde gönüllü oldu. Yapılan araştırmanın sonuçlarının birkaç yıl daha yayınlanmayacağı düşünülüyor. Scott Kelly, 2015-2016 yılları içinde 340 gün süre ile uzayda kalmıştı.

Nature’da yapılan habere göre, Scott Kelly’nin biyolojik verileri, DNA metilasyonu ve gen ibarelerindeki değişiklikler gözlemlendi. Araştırmacılara göre, Scott Kelly’de oluşan değişiklikler, uzayda uzun zaman kalması ile ilgili olabilir. Araştırmacılar, veriler ile ilgili ön raporları Galveston/ Texas’da 26 Ocak’da düzenlenen NASA İnsan Araştırma Programı etkinliğinde sundular.

Tek Yumurta İkizleri Genetik Olarak Aynı

Scott ve Mark Kelly, tek yumurta ikizleri oldukları için, gen olarak neredeyse aynılar. Yapılan araştırma sonucunda, Uzayda bulunan Scott’ın telomerlerinin (doğrusal kromozom ucunda bulunan, gen kodlaması yapmayan, özelleşmiş heterokromatin yapı) Mark’a göre daha uzun olduğu belirlendi. Scott’da bulunan telomerler, Dünya’ya dönüşünden bir süre sonra normal uzunluklarına döndüler. Telomerlerin kısalması ya da uzaması daima olumlu sonuç vermeyebiliyor. Hatta bir takım hastalıklara neden olabildikleri biliniyor.

Diğer bir sonuç ise, DNA’daki metilasyon değişimi (Genleri kontrol amaçlı olarak, metil gruplarının DNA’da bulunan moleküllere eklenmesi süreci). Uzmanlar, Dünya’da bulunan Mark’ın tersine, sürecin Scott’ın uzayda olduğu sırada azaldığını saptadılar. Mark’da 2011’de 54 gün süre ile uzayda kalmıştı.

Araştırma ekibi, Metilasyon’un DNA’nın kopyalanacak bölümleri ne şekilde kapattığına işaret ettiğini belirtiyor. Metilasyon ölçümü, genlerin farklı koşullar altında gen kodlu proteinlere ihtiyacı ve genin aktivitesini ölçmeye yarıyor. Araştırmacılar, bu ölçüm sayesinde, insan vücudunun DNA yapısının uzaya verdiği tepkiyi görebilmenin mümkün olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: MNN.Com

Uzay DNA Mars Yolculuğu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film