Dünyanın En Eski Bilgisayar Programı MOCAS Hala Kullanılıyor

Dünyanın en eski bilgisayar programı olan MOCAS hala veri depolamak için kullanılıyor.

Dünyanın En Eski Bilgisayar Programı MOCAS Hala Kullanılıyor

Bilgisayarların modern dünya içerisinde kullanılmaya başladığı dönemlerde kurulan programların tamamına yakını artık günümüzde kullanılmıyor. Birçok program kapatılarak yerine yenileri üretilmişken bazıları belirli dönemlerde güncellemeler ile hayatta tutuluyor. Ancak dünyanın en eski bilgisayar programı olarak gösterilen MOCAS çok büyük bir değişim göstermeden hala kullanılmaya devam ediyor. 1958 yılında üretilen program o dönemde ABD Savunma Bakanlığı tarafından satın alınırken aynı noktada günümüze kadar kullanılmaya devam ediyor.

MOCAS Ne İşe Yarıyor?

Genel olarak program veri depolama amacıyla kullanılırken içerisinde 350.000’e yakın kontrat bilgisini barındırıyor. Bu kontrat bilgilerinin değerinin 1,3 milyar dolar olduğu söylenirken böylesine değerli bilgilerin bu kadar eski bir programda tutulması da kişileri şaşırtıyor. Ancak programın dilinin tamamen farklı olması bir yandan da hacklenmesini oldukça zorlu kılıyor. Bu sebeple de hem güvenli hem de sorunsuz bir şekilde program kullanılmış oluyor. 59 yaşına gelen programın daha uzun seneler hizmet vermesi planlanırken diğer programlara da MOCAS örnek teşkil ediyor.

MOCAS gibi programlar hem bilgisayar teknolojisinin geçmişine ışık tutuyor hem de gerçekleşmiş olan değişimin izlerini üzerlerinde taşıyorlar. Bu nedenle bazı genç yazılımcıların MOCAS tarzı programlara karşı daha meraklı oldukları söylenebilir.

Kaynak: Fossbytes

MOCAS Bilgisayar Programı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film