Asghar Farhadi Oscar Ödüllerine Katılmıyor!

Amerika'nın uyguladığı göçmen politikasına Asghar Farhadi oscar ödüllerine katılmayacağını belirterek tepki gösterdi.

Asghar Farhadi Oscar Ödüllerine Katılmıyor!

20 Ocak 2017 de göreve başlayan Donald Trump’ın ABD içerisinde belirlediği yedi Müslüman ülke için, kendi ülkelerine giriş yasağı getirdi. Bunun üzerine de vize ve pasaport işlemlerinin tam olmasına rağmen; hava alanlarında mahsur kalan yüzlerce insan oldu. Hal böyle olunca ABD’yi kimi ülke desteklerken kimisi duruma tepki gösterdi. İranlı Yönetmen Asghar Farhadi ise duruma ayrı tepki gösterdi.

İran’dan Büyük Tepki;

En İyi Yabancı Film konusunda aday gösterilen Oscar ödülü verilecek olan filmin adı; ‘’Satıcı’’ olarak belirlenmiştir. Filmin yönetmen koltuğunda ise; Asghar Farhadi oturmaktaydı. Yaşanan ABD olayları sebebi ile kendisinin ödül törenine gelmeyeceğini yazılı olarak bildirdi. Burada ki amaç yakın zamanda yaşanan haksız ve yersiz olarak adlandırılabilen ABD’ye Müslüman girişlerinin yasaklanmış olmasıydı.

Yazılı olarak paylaştığı metinde Oscar ödülü içerisinde yer almayı çok istediğini, ancak bu duruma tepkisiz kalamayacağını bildirirken, o güzel günde dostlarıyla olamamanın vermiş olduğu büyük üzüntünün de altını çizdi. Ancak tüm yaşananları anlamsız bulduğunu aynı şeylerin kendi ülkesi içinde geçerli olduğunun altını çizdi. Amerika ve Dünya genelinde uygulanmaya başlanmış olan göçmen politikasına karşı oldukça büyük tepkiler gelmeye devam ediyor.

Kaynak: BBC

Asghar Farhadi Oscar Ödülleri İran Amerika Göçmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film