Genç Yıldız Sisteminde Yeni 4 Gezegen Keşfedildi

Genç bir yıldız sisteminde uzay bilimcileri tarafından 4 adet yeni gezegen olduğu gözlemlendi.

Genç Yıldız Sisteminde Yeni 4 Gezegen Keşfedildi

Genç yıldız sisteminde bulunan 4 gezegen astronomlar tarafından gözlemlendi. Astronomlar, Dünyadan yaklaşık olarak 129 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Pegasus takımyıldızı yönünde bulunan HR8799 yıldız sisteminde bu sisteme ait 4 ayrı gezegen daha gözlemledi.

Sistemde 4 Gezegen Gözlemlendi

2008' den bu yana süren bu çalışmalarda doğrudan görüntülenme sistemiyle bu sistemde 4 gezegen olduğu keşfedildi. Astronomların gözlemlerine göre bu 4 gezegen birbiriyle rezonans içerisinde bulunmakta. Yani sistemdeki her gezegenin yörünge süreci sistemdeki diğer gezegenlerin yörüngeleriyle yüzde yüz uyumlu olarak işliyor demektir.

HR8799 Doğrudan Görüntülenen İlk Gezegen

HR 8799 özel bir anlam taşımaktadır. Çünkü HR 8799 doğrudan görüntülenebilen ilk çok gezegenli sistem olma özelliği taşıyor. Sistem oldukça genç olduğundan dolayı gökbilimciler 4 gezegenin yörüngelerini ve dinamik etkileşimlerini doğrudan gözlemleyebilecekler. Aynı zamanda bugünkü yapılanmalarına nasıl geldikleri konusunda da yargılara varmak oldukça kolay. Sistemin 40 milyon yıl yaşında olduğu biliniyor. Bu yüzden genç olarak nitelendirilen sistemin gezegen oluşum süreci hakkında da birçok şey öğrenmek mümkün. Gelecek günlerde gezegenler konusunda yeni bilgiler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yıldız Gezegen Yıldız Sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film