Mary Tyler Moore Hayata Gözlerini Yumdu

Emmy ödüllü ünlü aktrist Mary Tyler Moore 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Mary Tyler Moore Hayata Gözlerini Yumdu

1970’li yıllarda filmlerde rol alan televizyonlardaki kadın için oluşan algıyı değiştiren Mary Tyler Moore 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Suni solum cihazına bağlı yaşayan ünlü televizyon yıldızının diyabet komplikasyonu sonucu zatürree olduğu ve bir süredir de tedavi gördüğü biliniyordu.

Mary Tyler Moore Kimdir?

Mary Tyler Moore 29 Aralık 1936 doğumlu ABD’li aktristir. İlk televizyon dizisi çıkışı 1961-1966 yılları arasındadır. 1970 ve 1977 yıllarında da ekranlarda kadınlarla ilgili algıları değiştiren sitcom dizisi ile geniş izleyici kitlesine ulaşmıştır. En parlak dönemleri 1960-1970’li yıllar olmuştur. 1980 yıllarından sonra dram türü dizi ve sinema filmlerinde yer almıştır. Mary Tyler Moore, ilk defa 17 yaşında dansçı olarak sahneye çıktı.

Ekranlarda rol aldığı projelerde o zamanın kadınlarına nazaran, bekâr, pantolon giyen, çalışan ve kariyeri için çabalayan kadın rolleri ile farklılığı yakalamıştır. 1970’li yıllardaki kadın ile ilgili kafalarda oluşan profilin ve klişelerin dışına çıkmış ve herkes tarafından bunun sorgulanmasını sağlamıştır. Mary Tyler Moore pek çok hayır işlerinde yer aldı. Bunun yanı sıra şeker hastalarının tedavi konuları ve özellikle hayvan haklarını savunmakla ilgili çalışmalarda bizzat yet aldı.

Mary Tyler Moore Emmy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film