Çin'de Hava Kirliliği Üst Düzeye Çıktı

Çin'deki hava kirliliği üst düzeye çıkınca ülkede turuncu alarm verildi.

Çin'de Hava Kirliliği Üst Düzeye Çıktı

Çin'deki havanın Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından insan sağlığı açısından üst sınır olarak belirlenen eşik değerin 20 katı kadar kirlenmesinin ardından turuncu alarm verildi. Bazı bölgelerde görüş mesafesi 50 metreye düştü.

Turuncu Alarm

Çin Ulusal Meteoroloji İdaresi artan hava kirliliği ile ülkenin bazı kesimlerde turuncu alarm verildiğini duyurdu. Kuzeyde bulunan başkent Pekin ve Tiencin kentleri, Şandong, Hıbey, Hınan, Şanşi eyaletleri görüş mesafesinin 50 metreye kadar düştüğü bölgeler olarak kaydedildi ve bu bölgelerde turuncu alarm ilan edilerek halka gerekli durumlar haricinde dışarı çıkmama uyarısı yapıldı. Ayrıca yaklaşık 21 milyon insanın yaşadığı Pekin'de yarın akşam saatlerine kadar hava kirliliğinin sürmesinin beklendiği açıklandı.

Hava Kirliliği'nin İnsan Sağlığına Etkisi

Kirli havada bulunan zararlı partiküller solunum yoluyla insan vücuduna girerek ciğerlere yerleşiyor ve astım ve KOAH gibi solunum yolları hastalıklarının yanı sıra kanda pıhtılaşma ve kalp rahatsızlıkları gibi ölümcül sonuçlar da doğurabiliyor.

Hava kirliliği artışı sonucu turuncu alarm verilen bazı bölgelerde okullar tatil edilirken trafikteki azalma ve halkın maske ile dolaşması gözlere çarpan detaylar olarak kaydediliyor.

 

Çin Hava Kirliliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film