Venezuela'da Asgari Ücret ve Emekli Maaşlarına Yüzde Elli Zam

Venezuela hükümeti tarafından ilginç bir hamle ile asgari ücret ve emekli maaşları %50 arttırıldı.

Venezuela'da Asgari Ücret ve Emekli Maaşlarına Yüzde Elli Zam

Söz konusu hangi ülke olursa olsun, asgari ücretle ve emekli maaşıyla geçinmek oldukça zor. Hele bu insanlar büyük şehirde yaşıyorlarsa ay bitmeden ceplerindeki paraları bitiyor. Hatta bir sonraki ayda alınacak maaşın, bir önceki aydan nereye gideceği belirleniyor. İşçilerde, emeklilerde bu durumda haklı olarak isyan ediyor. Venezuela'da hükümet bu sorunu ortadan kaldırmak için asgari ücrete ve emekli maaşlarına %50 zam yaptı.

Yapılmış olan bu zamma iş adamları derneği ve muhalefet oldukça tepkili. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, haftalık katıldığı televizyon ve radyo programında aylık asgari ücreti 60 dolara yani 40 bin bolivara çıkardığını açıkladı. Muhalefet partisinden gelen paylaşımda; merkez bankasının bu maaşları verebilmesi için daha çok para basması gerekeceğini, bunun ise yüksek enflasyonla sonuçlanacağı söylenerek bu durumun daha önce de tecrübe edildiği ve hüsranla sonuçlandığı belirtildi.

Devlet Başkanı Kararlı: Verilen tüm tepkilere rağmen Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Ekonomik savaş ve medya saldırılarına karşı işçiyi korumamız gerek" dedi. Hükümetin bu tavrı Venezuela halkı tarafından oldukça olumlu biçimde karşılandı.

Venezuela Emekli Maaşı Asgari Ücret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film