HDP’nin Milletvekili Leyla Birlik'e Tahliye Kararı

4 Kasımdan bu yana tutuklu yargılanan HDP Milletvekili Leyla Birlik'e tahliye kararı verildi.

HDP’nin Milletvekili Leyla Birlik'e Tahliye Kararı

4 Kasım’da tutuklu yargılanan ve o tarihten itibaren tutuklu olan HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’e tahliye kararı verildi. Soruşturma Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 4 Kasımdan beri yürütülüyordu ve soruşturma kapsamında duruşmaya çıkan Milletvekili Leyla Birlik’e tahliye kararı verildi.

Tahliye olma kararı ilk duruşmada verildi

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Şırnak 2’inci Ağır Ceza Mahkemesindeki davasının ilk duruşması bugün itibariyle gerçekleşti. HDP’li Leyla Birlik Silivri Cezaevinde idi ve Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldığı duruşmasında mahkeme Leyla Birlik hakkında tahliye edilmesi kararına vardı. Duruşmaya izleyici olarak katılan HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ise Leyla Birlik’e verilen tahliye kararı ile bugün itibariyle artık Silivri cezaevinden tahliyesi gerçekleşeceğini bildirdi.

Tahliye olmasaydı 37 yıl hapis cezası isteniyordu

Leyla Birlik’in yargılanma sebeplerinden olan iddianamelerde, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’in; ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ‘terör örgütüne üye olma’, ‘hakaret’, ‘kanuna aykırı toplantı’ ve ‘suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak’ suçları ve iddiaları sebebiyle tahliye edilmeseydi eğer 37 yıl hapis cezası isteniyordu. Diğer yandan Leyla Birlik ile beraberinde eşi Mehmet Birlik’in de gözaltına alınmıştı ve Mehmet Birlik’in soruşturma işlemleri halen devam etmektedir.

Kaynak: Sabah

HDP Milletvekili Leyla Birlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film