Yeni KHK İle Polis İnternet Kullanıcı Bilgilerine Erişebilecek

Yeni çıkarılan KHK ile birlikte polis internet kullanıcı bilgilerine istediği durumlarda erişebilecek.

Yeni KHK İle Polis İnternet Kullanıcı Bilgilerine Erişebilecek

Yeni kabul edilen Kanun Hükmünde Kararname ile olağanüstü hal içinde 680 sayılı hükmüne göre artık polisler ve güvenlik güçleri internet kullanıcılarının kimlik bilgilerine ulaşmak için ilgili sitelerden bilgi alabilecekler.

Olağanüstü hal dâhilinde hazırlıkları yapılan ve yürürlüğe giren 681, 680 ve 679 sayılı 3 Kanun Hükmünde Kararname, sonuçlandırılarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

Polis Artık Sosyal Medya Hesaplarına Ulaşabilecek

Yeni getirilen 680 no'lu Kanun Hükmünde Kararname gereği artık polisler, sosyal medyadaki kullanıcıların hesaplarındaki bilgilere erişebilecek.

İnternet ortamında işlenen terör suçlarına her gün bir yenisi eklenmekteydi ve bunun için yapılabilecek şeyler çok azdı. Facebook, Twitter gibi sosyal medya siteleri bu anlamda güvenlik güçleriyle kimlik bilgilerini paylaşma zorunluluğu olmadığını öne sürerek bilgi vermiyorlardı.

Yeni çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname'de Polis, internet ortamındaki suçlar için, Başsavcılığın suçu detayıyla ele alabilmesi için, internet kullanıcılarının tüm bilgilerine ulaşmaya ve araştırma yapmaya yetkisi vardır. İnternet sağlayıcıları ve sosyal medya siteleri güvenlik kolluklarına bilgi vermelidir.

Resmi Gazete’de yayımlanmış olan 680 nolu KHK ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’na aşağıdaki fıkra eklenmiştir:

“Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir. Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir.”

KHK Polis İnternet Polis Yetkileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film