Yargıtay’ın Verdiği Karar İle Özel Günleri Unutmak Boşanma Sebebi

Yargıtay tarafından verilen karar ile birlikte evlilik içerisinde özel günleri unutmak boşanma sebebi olabiliyor.

Yargıtay’ın Verdiği Karar İle Özel Günleri Unutmak Boşanma Sebebi

Yargıtay kararıyla artık özel günleri unutmak geçerli bir boşanma sebebi olacak. Eşinin doğum günü ve evlilik yıl dönümü gibi günlerin yurt dışı ya da yurt içi gezileri, düğün veya konser benzeri sosyal platformlarda devamlı yalnız bırakmak Yargıtay kararıyla artık boşanma sebebi olarak karar verildi.

Sosyal Platformlar ve Ortamlar

Dairenin verdiği kararda, böyle durumlarda, tarafların beraberliğini temelden etkileyecek ve beraberliğin devam etmesine engel olacak nitelikteki geçimsizliğin sabit ve mevcut olduğunu söyleyerek gerçekleşmiş olayların devamında taraflardan birinin dava açabileceğini ve haklı olduğunu, Medeni Kanunda 166. maddesine göre tarafın davası yönüyle gerçekleşmiştir.

Özel Günlerin Önemi

Dairenin düzeltme kararına göre taraflardan birinin açtığı davanın kabul edilmesi gerektiğine reddedilmesinin yanlış olduğuna karar vererek verilen yanlış kararı bozdu. Kararı Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nde başkan olan Ömer Uğur Gençcan duyurdu. Kararın içeriğindeki özel günler ve sosyal ortamlarının anlamlarına açıklık getiren Gençcan devamında hangi günlerin dâhil olduğunu açıkladı. Özel günler olarak Doğum günü, evlilik yıl dönümü, bayram ve yılbaşı vb. günlerin, Sosyal ortamlar ise yurt içi yurt dışı gezileri, kermesler, düğünler ve konserler olarak belirtildi.

Kaynak: T24

Evlilik Yargıtay Boşanma Boşanma Sebepleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Y9s'in Görüntülenen Fiyatı ve Özellikleri
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor
Tesla Cybertruck, Straship Çeliği Kullanıyor