Şili De Ortaya Çıkan Gizemli Nazca Çizgileri Herkesi Şaşırttı

Herkesin hayret içerisinde baktığı, tarih boyu görülen en büyük Nazca çizgileri Şili de bulundu.

Şili De Ortaya Çıkan Gizemli Nazca Çizgileri Herkesi Şaşırttı

Kimin tarafından, ne zaman ve nasıl yapıldığı bilinmeyen sır ve gizem dolu büyük boyutlara sahip Nazca çizgileri bilim insanlarını da çıkmaz sorulara sürükledi.

Nazca Çölü Gizemin Adresi Haline Geldi.
Güney Peru da yerleşen Nazca Çölü gizemli sanat eserlerine ev sahipliği etmektedir. Dünya'nın hayretli bakışlarını üzerine çeken ve nasıl yapıldığı belli olmayan dev sanat eserleri ilk 1926 yılında ortaya çıktı. 1926 yılında Profesör Julio Tello kendi arkeolog takımıyla Güney Peru da yerleşen Nazca Çölünde araştırma yaparken bu arazideki tepede kocaman çizgiler olduğunu tespit etti. Ne olduğu ve nasıl yapıldığı belli olmayan çizgiler seneler sonra başka arkeolog tarafından hayata döndü. Amerikalı olan Paul Kosok isimli arkeolog düzenlediği uçuşta Nazca Çölü yer çizgilerinin fotoğrafını çekti. Keşif sonrası ortaya çıkan fotoğraflar görenleri hayrete düşürdü.

Teori Sayısı Birden Fazla
Ortaya çıkan bu fotoğraflar ilgi konusu olunca onların nasıl yapıldığı ile ilgili birçok araştırmalar yapıldı. Hayatı boyunca bu dev çizgileri öğrenmeye çalışan Alman bilim insanı Maria Rieche kendi teorisini 1946 yılında sundu. Onun yaptığı araştırmalara göre ortaya çıkan bu dev çizgiler Nazca Halkı tarafından çizilen bir gök takvimidir. Yıldızların, ay ve güneşin yerini gösteren bu işaretler çöldeki kum tabakalarının yerlerini değiştirerek çizildiği teorisini sunmuştur. Sonradan bu çizgilerin ilk yapılan olimpiyatlara işaret olduğu teorisi de ortaya sunulmuştur. Astrologlar tarafından sunulan teori de ise bu çizgilerin yıldız falı olduğu söylendi.

Yapılan kazılarda bulunan birçok eşya bu çizgilerin mezarları işaret ettiği de gerçeği ortaya çıktı. Nazca Çölünde otuz bine kadar insan mezarı olduğu gerçeği de akılları karıştırdı. Araştırmaların devam ettiği ve kesin olarak bir sonuç alınmadığı ortada belli ki Nazca Çölü ile ilgili teoriler artacak.

Peru Nazca Çizgileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film