Buğday Üretimi Dünyada Artış Gösterirken Türkiye’de Azaldı

Uluslararası Hububat Konseyi’nin araştırmalarına göre Türkiye'de buğday üretimi 2015 yılı istatistiklerinin altına düştü.

Buğday Üretimi Dünyada Artış Gösterirken Türkiye’de Azaldı

Dünyadaki buğday üretimi geçen sene, Uluslararası Hububat Konseyi’nin açıkladığı rapora göre, 737 milyon ton olarak hesaplandığı söylenmişti. Bu yılki rekolte geçen yılki üretim sayısını tam 12 milyon ton geçmiş olduğu açıklandı.

Ayrıca Uluslar arası Coğrafi Kongresi’nin 24 Kasım’da açıklanan raporunda 2015-2016 sezonunun sonunda 164 milyon ton olarak hesaplandığını tahmin ettiği dünya buğday ticaretinin, 2016-2017 sezonunda 166 milyon ton olarak hesaplanması tahmin ediliyor. Dünyada geçen sezonun sonunda 222 milyon ton olarak gerçekleşen dönem sonu buğday stokunun bu yıl 235 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Türkiye’de ise azaldı
Türkiye’de ide buğday üretimi için ekilen alanın değişmemesi ile birlikte 2016 sezonu buğday üretimi bir önceki sezona göre 2 milyon ton daha az gerçekleşerek 20 milyon ton civarında hesaplandı. Bu azalmanın sebebi olarak dekar başına verim ortalamasının düşüşü olarak görülüyor. Türkiye’de dekar başına verim oranı 2015’te o güne kadarki yılların en yüksek rakamına ulaşarak 288 kg olurken, bu yıl ise 262 kiloya düştü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film