Mevzuata Göre İlköğretim Çağındaki Öğrenciler Yurtta Kalabilir mi?

Adana'da yurtta çıkan yangında 12 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından başlayan tartışmalar "İlköğretim Çağındaki Öğrenciler Yurtta Kalabilir mi?" sorusunu gündeme getirdi.

Mevzuata Göre İlköğretim Çağındaki Öğrenciler Yurtta Kalabilir mi?

Adana’da bir 11 çocuğun ve 1 eğitmenin can verdiği yurtla ilgili olarak konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Yurt ile ilgili son denetlemenin 6 ay önce yapıldığını ve hiçbir olumsuz durumla karşılaşılmadığını söyledi.

Bakan Yılmaz yurdun denetlenmesinde bir sorun olmadığını belirtse de özel yurtlarda sadece lise ve üniversite düzeyindeki öğrenciler kalabiliyor. Eğitim Sen Genel Başkanı bu mevzuatın açıkça ihlal edildiğini ve bunun suç olduğunu belirterek tepki gösterdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz facianın yaşandığı yurtta incelemelerde bulundu ve bu olaydan ders çıkartacaklarını bir daha böyle acı bir olayla karşılaşmak istemediklerini belirtti.

Mevzuata göre bu olay nasıl değerlendirilir?
Yurdun yönetmeliğinde lise ve üniversite düzeyindeki öğrenciler için yurt açma yetkisinin sadece Milli Eğitim bakanlığı bünyesinde olduğu yazmaktadır. Ancak bunun yanında, ihtiyaç olması ve kapasite bulunması durumunda ders yılı ile sınırlı olması halinde orta öğretim öğrencileri de açılan bu yurtlarda barınabilir ibaresi de geçmektedir. Yani istisnai bir durum normal hale getirilmiştir. Fakat yaralıların yaşlarından da anlaşıldığı üzere yurtta ilköğretim düzeyinde öğrencilerde bulunmaktadır.

Adana Yangın Eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film