Lavaş ve Yufka Artık UNESCO Tarafından Korunuyor

Türkiye'nin Kültür Mirası Olarak seçilen Lavaş ve Yufka UNESCO tarafından korunmak üzere koruma altında!

Lavaş ve Yufka Artık UNESCO Tarafından Korunuyor

Dünyada kültür miraslarının korunması konusunda en önemli kuruluşlardan birisi de UNESCO'dur. Son alınan kararlar ile ülkemiz kültürlerinden olan Lavaş ve Yufka somut olmayan kültür mirası kapsamında değerlendirilmiş ve korumaya alınmıştır. Bu kapsamda ülkemiz ve diğer farklı 5 ülkenin bu noktada yaptığı girişimler ile bu kültürel miraslarımız koruma altına alınmıştır.

Dünya ülkesi olan Etiyopya'da toplanan UNESCO komitenin çalışmaları yapılmıştır. Bu komitenin çalışması sırasında ülkemiz tarafından iki adet dosya komitenin karar alması için sunulmuştur. Bu kapsamda "Geleneksel Çini Ustalığı" ulusal alanda kabul edilmesi için dosyaya eklenmiştir. Bunun yanında "İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: yufka, Jupka, Kartırma ve Lavaş" birden fazla uluslu ve "Nevruz" ise genişleme kapsamında dosyaya ek olarak sunulmuştur.

Ülkemizin Kayıtlı kültürel miras sayısı 13 olarak kayıt altına alınmıştır. Bu kapsamda toplanan kurul son olarak ülkemiz adına "Lavaş" kültürü tescillenmiştir. Bu kabul sonrasında tüm dünyada en çok kültürel mirası olan ilk 10 ülke arasına girmiştir.

Nevruz kültürünün görüşülmesi ile dünya genelinde toplam 7 ülke tarafından ortak kültür olarak tescil edilmiştir.

Çini sanatının ülkemiz adına tescil edilmesi için başvuru yapılmış ve bu kapsamda alınacak karar ile kültürel miras sayımızda artış sağlanması planlanmaktadır.

UNESCO Kültür Mirası Lavaş Yufka
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film