Alkollü İçecekler Ve Sigaraya Zam Yapıldı

Alkollü içeceklerde ve sigarada alınan özel tüketim vergisine bu sabah saatlerinde zam yapıldığı açıklandı. Tüketiciler bu habere çok sevinmedi.

Alkollü İçecekler Ve Sigaraya Zam Yapıldı

Akollü içkiler ve tütün ürünleri ile ilgili ÖTV tutarına ilişkin karar yayımlandı. Alkollü içki ve sigarada ÖTV yüzde 10 ile 27.5 oranında arttırıldı.  Hükümetin alacağı maktu vergilerdeki değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Yıl Başında Da Zam Yapılmıştı
2016 yılının ilk günlerinde de alkollü içeceklere ve sigaraya yüzde 10 oranında zam gelmişti. Bu gün itibariyle özel tüketim vergisine gelen zamla birlikte yıl içerisinde iki kez zam gelen özel tüketim vergisi tüketiciler açısından caydırıcı olabilir. İçki ve sigara kullanımının bu yolla azaltılabilmesi mümkün görünüyor.

Bugünden İtibaren Zamlı Fiyatlar Uygulanacak
Bugünden itibaren özel tüketim vergisinde yapılan artışla birlikte tüketicilere satılacak olan alkollü içki ve sigaralar ekonomik güçlük çeken kişilerin bütçesini zorlayacak. Zam miktarı alkollü içkilerde yüzde 10 ve tütün ürünlerinde 7 kuruş olarak belirlendi. Sigaralarda paket başına alınan maktu vergi miktarlarında bu zamla birlikte artış meydana gelirken, alkollü içeceklerin litre başına düşen fiyatlarında yükselme oldu. Böylece sigara paketlerinde her paket için alınan vergi miktarı 5.1 liradan 6.5 liraya çıkmış oldu. Zam oranları üretici firmalar tarafından belirleneceği için tüketiciye zamların nasıl yansıyacağı henüz net değil. 

Zam Resmi Gazate
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film