Burhaniye'de Zeytin Çekirdekleri Yakıt Olarak Kullanılmaya Başlandı

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde yer alan zeytin üretim merkezinde zeytinin işlenmesi sırasında çıkan zeytin çekirdekleri kalorifer yakıtı oldu.

Burhaniye'de Zeytin Çekirdekleri Yakıt Olarak Kullanılmaya Başlandı

Balıkesir ilinin Burhaniye ilçesinde aranan yakıt bulundu. Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, zeytin çekirdeklerinin gördüğü işlemler sırasında ayıklanması üzerine ortaya çıkan sonuç oldukça ilginç ve bir o kadar da verimli oldu. Zeytin çekirdeğinin, yüksek kalorili olması ve kül miktarını normalinden daha aza düşürmesi üzerine, zeytin çekirdekleri yakıt olarak kullanılmaya başlandı. 

Zeytin çekirdekleri Burhaniye' den birçok bölgelere yönlendirilmeye başlandı. Ülkenin il ve ilçelerine zeytin çekirdeği dağıtılıyor. Kalorifer yakıtı olarak zeytin çekirdeğinin kullanılması ile yakıtta büyük avantaj ve tasarruf elde edildiği açıklandı. Zeytin çekirdeklerin tonu 450 TL' ye satışa çıkarıldı. Çekirdekler 25 Kilo olan torbalar içerisinde alıcı ile buluşuyor. Üreticiler yaptığı açıklamalarda 10 seneden bu yana zeytin çekirdeği işi yaptıklarını ve her yıl satış oranlarının yükselmekte olduğunu açıkladılar. 

Yurtdışında dahi bu çekirdeklerin kullanıldığını dile getiren zeytin üreticileri, şuanda zeytinin en hızlı hasat zamanı olduğunu ve çekirdek satışlarının hızlandığını dile getirdiler ve Türkiye' de her bölgeye gönderdikleri çekirdekleri, bu yıl tekrar Yurtdışına göndereceklerini açıklamalarına eklediler. 

Balıkesir Zeytin Zeytin Çekirdeği Yakıt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
Sony'den Muhteşem Bir Görüntü Sensörü Geliyor!
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film
IDA'nın Yönetmeni Pawel Pawlikowski'den Yeni Film